Gazeteci Celal Başlangıç Hayatını Kaybetti

Gazeteci Celal Başlangıç (68) yaşakını yitirdi. Başlangıç kanser tedavisi gördüğü Köln’de hayatını kaybetti. Almanya’nın Köln kentindeki üniversite hastanesinde gece saat 01.15’te yaşamını yitirdi.

Artı TV ve Artı Gerçek’in yayın yönetmeni, Celal Başlangıç, özellikle 90’lı yıllarda Güneydoğu’daki hak ihlallerine ilişkin haberleriyle tanındı.

Cumhuriyet gazetesinde, Şırnak’ın Cizre İlçesi Yeşilyurt Köyü’nde köylülere askerler tarafından dışkı yedirildiğine ilişkin yayınlanan haberi ile hafızalara kazındı. Başlangıç, hazırladığı haber dosyaları ve söyleşilerle Türkiye basın tarihinin önemli gazetecileri arasında yer alıyordu.

CELAL BAŞLANGIÇ KİMDİR?

1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazıişleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu.

Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı. Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x